V uplynulém „startovním“ půlroce jsme vytipovali rodiny, které pečují o své blízké, poradkyně pro pečující zmapovala jejich potřeby a nabídla možnosti pomoci.
K nejčastějším tématům a potřebám pečujících patří:
- sdílení pocitů a nejistot, zda pečují dobře,
- jak komunikovat s člověkem trpícím demencí,
- jak se vyrovnat s péčí o člověka na sklonku života a jak o tématu umírání mluvit,
- jak podpořit blízkého člověka v situacích neshod či konfliktů v rodině,
- jak trénovat paměť a podpořit soběstačnost,
- jaké kompenzační pomůcky lze využít v péči o člověka upoutaného na lůžko,
- jak skloubit pracovní a rodinný život s péčí o ležícího příbuzného,
- jak smysluplně trávit čas s člověkem s mentálním postižením (tematické vyprávění, pracovní terapie)
- jak podpořit člověka po onkologické léčbě v návratu do běžného života (psychická podpora, cvičení na lůžku, nácvik chůze s chodítkem, nácvik sebeobsluhy, motorika)
- jak motivovat člověka s duševním onemocněním k denním aktivitám
Dále jsme se setkali s rodinami, kterým se vrátil z nemocnice blízký člen ve velmi špatném zdravotním stavu, na což rodina nebyla připravena. V těchto situacích, kdy se rodina rozhoduje, zda vůbec bude pečovat a zda to zvládne, potřebuje podpořit a mít jistotu, že to dokáže, včetně orientace v různých možnostech pomoci (zdravotní, sociální, jiné), znalosti pomůcek, základních dovedností péče, například manipulace na lůžku či výměny inkontinenčních pomůcek.
Poradkyně pro pečující pomohla rodinám při svých návštěvách v oblastech úpravy prostředí směrem k bezbariérovosti a bezpečí osob, nasměrování ke vhodným pomůckám, které usnadní pečování, možnosti využití různých sociálních dávek a příspěvků, nasměrování k dalším odborníkům a institucím, které mohou v dané situaci pomoci (odborné poradny, lékaři – specialisté, podpůrné organizace, včetně edukačních materiálů a videí).
Častým tématem byla hranice možností pečujícího, psychické a fyzické vyčerpání, frustrace, pocity viny, hrozící syndrom vyhoření, nepochopení v širší rodině, možnosti a techniky relaxace.
Na základě všech zjištěných potřeb pečujících jsme vytipovali a oslovili experty, kteří jsou zkušenými odborníky v požadovaných oblastech.
Tito odborníci pravidelně navštěvují rodiny, poskytují jim podporu, nácvik potřebných dovedností, provázejí je v nelehkých situacích.
Průběžně dostáváme od podpořených osob a rodin pozitivní zpětnou vazbu, což nás velmi těší a dává tak celému projektu smysl.